Tullinge SK Tullinge SK   Köp Naturpasset. Registera och betala direkt här på hemsidan   Hyr vår klubbstuga   Köp karta över Lidaskogen med torp-spotting

Kalender

 Year View of 2021
Logga in
Aktiviteter mellan den 12 juni 2021 och den 13 juni 2021

Händelse: juni 2021
Träsktrollen
Date:den 1 juni 2021
Title:Träsktrollen
Description:
Times:18:00 - 19:00
Länk:NONE

Träning 13-16
Date:den 1 juni 2021
Title:Träning 13-16
Description:

OL-intervaller. OL-skor och kompass är bra att ha.

Times:18:00 - 19:15
Länk:NONE

Grp 4 träning
Date:den 1 juni 2021
Title:Grp 4 träning
Description:

Corona-anpassad Grupp 4-träning.  

Se nyhet för samlingsplats och anvisningar.

Times:18:00 - 19:15
Länk: https://www.tullingesk.se/index.asp?z=4630

9-12
Date:den 1 juni 2021
Title:9-12
Description:

Kartminne, stafett mm

Times:18:00 - 19:15
Länk:NONE

HD17
Date:den 1 juni 2021
Title:HD17
Description:

Intervaller i skog, 2x (15x 60/30), setvila 3 min

Times:18:00 - 20:00
Länk:NONE

Städ
Date:den 1 juni 2021
Title:Städ
Description:

Städ storstuga/entre/kök: L+K Berggren/K Jönsson/M Åhgren/T Karlberg

Städ Dam: Lena och Elina Sundqvist

Städ Herr: Anders Ställberg och P-O Melinder

Times:18:00 - 21:00
Länk:NONE

MTB träning för barn, ungdom och vuxna
Date:den 2 juni 2021
Title:MTB träning för barn, ungdom och vuxna
Description:
Times:17:50 - 19:00
Länk:NONE

OL skola/Teknikträning
Date:den 3 juni 2021
Title:OL skola/Teknikträning
Description:

OBS: Ol-skolan/teknikträningen är öppen för alla medlemmar som vill träna orienteringsteknik på lämplig nivå! 

Samling: Möllebadet

Anmälan: Eventor

Ta med eget plastfodral!

Instruktioner:  Andreas (13-16) / Frida (9-12) /  Åsa (Träsktroll)

Närvaro: Maria H (13-16)/ Fam Olsson (9-12) /  Fam Blom (Träsktroll)

Kartutdelning 'övriga' : Björne

Times:18:00 - 19:30
Länk:NONE

EMSS OBS! Enbart HD17 löpare
Date:den 5 juni 2021
Title:EMSS OBS! Enbart HD17 löpare
Description:

Träning med tidtagning

Times:00:00 - 00:00
Länk:https://eventor.orientering.se/Events/Show/36629

Läger för 912 samt 13-16 till Oxelösund
Date:den 5 juni 2021
Title:Läger för 912 samt 13-16 till Oxelösund
Description:

Ett läger för 912 samt ett för 13-16. Båda arrangeras i Oxelösund. Vi tränar två pass samt grillar ihop. Samling på infartsparkeringen klockan 8.45 lördag morgon. 

Times:08:45 - 00:00
Länk:NONE

Läger för 912 samt 13-16 i Oxelösund
Date:den 6 juni 2021
Title:Läger för 912 samt 13-16 i Oxelösund
Description:

912 til Boda Borg

13-16 träning i Oxelösund samt lek på Boda Borg

Times:00:00 - 18:00
Länk:NONE

Träning 13-16
Date:den 8 juni 2021
Title:Träning 13-16
Description:

Obs: samling 17.55!

Sprint-stafett med 9-12 (13-14) eller

Ol-intervaller med hd17 (15-16)

 

Times:17:55 - 19:15
Länk:NONE

Träsktrollen
Date:den 8 juni 2021
Title:Träsktrollen
Description:

Avslutning!

Times:18:00 - 19:00
Länk:NONE

Grp 4 träning
Date:den 8 juni 2021
Title:Grp 4 träning
Description:

Corona-anpassad Grupp 4-träning.  

Se nyhet för samlingsplats och anvisningar.

Times:18:00 - 19:15
Länk:https://www.tullingesk.se/index.asp?z=4630

9-12
Date:den 8 juni 2021
Title:9-12
Description:

Ta med kompass

Stafett träning utan fasta lag

Times:18:00 - 19:15
Länk:NONE

HD17
Date:den 8 juni 2021
Title:HD17
Description:

5x OL-intervaller (ca 5 min/intervall)

Times:18:00 - 20:00
Länk:NONE

Städ
Date:den 8 juni 2021
Title:Städ
Description:

Städ storstuga/entre/kök: A-K+M Sundqvist/M Heijkenskjöld/E+J Leandersson/K Wåhlin

Städ Dam: Sara Lundblad och Johanna Bylund

Städ Herr: Alfred och Göran Längheim och Johnny Junegard

Times:18:00 - 21:00
Länk:NONE

MTB träning för barn, ungdom och vuxna
Date:den 9 juni 2021
Title:MTB träning för barn, ungdom och vuxna
Description:
Times:17:50 - 19:00
Länk:NONE

OL skola/Teknikträning
Date:den 10 juni 2021
Title:OL skola/Teknikträning
Description:

OBS: Ol-skolan/teknikträningen är öppen för alla medlemmar som vill träna orienteringsteknik på lämplig nivå! 

Vit och gul har vanliga banor.

Orange och uppåt kör en teamsprint med 2 x 3 sträckor, anpassade banlängder, ca 1-2 km per sträcka (dvs totalt ca 3-6 km/pers).
Lagen lottas/blandas friskt på plats!

Samling: Lida, parkeringen N delen

Anmälan i Eventor

Instruktioner: Lars N (13-16) / Fredrik (9-12) / Pelle (Träsktroll)

Närvaro: David N (13-16)/ Fam Pousette (9-12) / Fam Hellman (Träsktroll)

Times:18:00 - 19:30
Länk:NONE

Sprint-KM Riksten
Date:den 13 juni 2021
Title:Sprint-KM Riksten
Description:

Se nyhet!

Times:10:00 - 12:00
Länk:https://eventor.orientering.se/Events/Show/36905

Träning 13-16
Date:den 15 juni 2021
Title:Träning 13-16
Description:

Skattjaktintervaller på Heden och Grusgrop :-)

Ol-skor eller löparskor går fint! 

Ladda batterierna nu kör vi! 

Times:18:00 - 19:15
Länk:NONE

Grp 4 träning - Retroträning Delux
Date:den 15 juni 2021
Title:Grp 4 träning - Retroträning Delux
Description:

Vi springer banor från lilla-Tiomila 1 maj 1972 som arrangerades av Farsta OK numera OK Södertörn. Tävlingen var urpremiären för spridningsmetoden "Farstametoden" som än idag används på Tiomila och många andra stora budkavlar/stafetter.

Många kontrollpunkter är idag inte så utmärkta men de är trots allt utmärkta med röd/vit snitsel i terrängen.

Ni får både originalet i skala 1:20 000 och även banan inritiad på en modern 1:10 000-del.
Två banlängder, 4,6km och 3,8km.

Några Grp4-löpare var med redan på den tiden:

Lennart Agén, vår ordförande
Lars Lönnkvist
Göran Olsson

Välkomna!

Times:18:00 - 19:15
Länk:https://www.tullingesk.se/index.asp?z=4630

9-12
Date:den 15 juni 2021
Title:9-12
Description:

Säsongsavslutning med flaggan mm

Times:18:00 - 19:15
Länk:NONE

HD17
Date:den 15 juni 2021
Title:HD17
Description:

Intervaller på spåret, 10x 3 min, vila 60

Times:18:00 - 20:00
Länk:NONE

Städ
Date:den 15 juni 2021
Title:Städ
Description:

Städ storstuga/entre/kök: K+P Bergh/Å Hansson/H Trofast/J Brandefelt/ J Branzell Hertz

Städ Dam: Mari Heijkenskjöld och Anna Perneby

Städ Herr: Markus Fredlund och Lucas Arkäng

Times:18:00 - 21:00
Länk:NONE

EK-möte
Date:den 15 juni 2021
Title:EK-möte
Description:

Digitalt månadsmöte elitkommittén.

Times:20:00 - 21:00
Länk:NONE

MTB träning för barn, ungdom och vuxna
Date:den 16 juni 2021
Title:MTB träning för barn, ungdom och vuxna
Description:
Times:17:50 - 19:00
Länk:NONE

OL skola/Teknikträning
Date:den 17 juni 2021
Title:OL skola/Teknikträning
Description:

 

Samling: Storvretsskolan

Anmälan: Stängd. Ett par extrakartor tas med för varje bana.

Banor i Livelox

Ta med eget plastfodral! Obs! Utskrift på vanligt skrivarpapper p.g.a. slut på toner i klubbstugan.

Instruktioner: Klara Junegard (13-16) / Peo (9-12) / Lin (Träsktroll)

Närvaro: Fam Däckfors (13-16)/ Fam Hansson (9-12) / Fam Göller (Träsktroll)

Kartutdelning 'övriga' : Klara Junegard har kartor för orange, violett och svart bana.

Times:18:00 - 19:30
Länk:NONE

Jok-Ola
Date:den 19 juni 2021
Title:Jok-Ola
Description:

https://eventor.orientering.se/Events/Show/34280

Times:00:00 - 00:00
Länk:NONE

KM långdistans orientering
Date:den 20 juni 2021
Title:KM långdistans orientering
Description:

KM Långdistans vid Flatenbadet (lilla badet) nära Älta.

Times:09:00 - 12:00
Länk:NONE

Träning 13-16
Date:den 22 juni 2021
Title:Träning 13-16
Description:

Ingen organiserad träning för enbart 13-16 gruppen idag, men alla träningssugna får välja på att springa med eliten eller grupp 4. 

Times:18:00 - 19:15
Länk:NONE

Grp 4 träning
Date:den 22 juni 2021
Title:Grp 4 träning
Description:

Corona-anpassad Grupp 4-träning.  

Se nyhet för samlingsplats och anvisningar.

Times:18:00 - 19:15
Länk: https://www.tullingesk.se/index.asp?z=4630

HD17
Date:den 22 juni 2021
Title:HD17
Description:

Intervaller längs tullinge strand, (2x 1 min + 2x 2 min + 2x 3 min + 2x 4 min + 2x 3 min + 2x 2 min + 2x 1 min, vila 1 min mellan alla intervaller)

Samling uppvärmda och klara kl.18:20 HÄR

Finns även möjlighet till ett dopp i tullingesjön efter passet!

https://goo.gl/maps/ESMWUm6T4YLVxCpQ8

 

Times:18:20 - 20:00
Länk:NONE

MTB träning för barn, ungdom och vuxna
Date:den 23 juni 2021
Title:MTB träning för barn, ungdom och vuxna
Description:
Times:17:50 - 19:00
Länk:NONE

Träningsläger 13-20 Ludvika
Date:den 28 juni 2021
Title:Träningsläger 13-20 Ludvika
Description:
Times:08:30 - 00:00
Länk:NONE

Träningsläger 13-20 Ludvika
Date:den 29 juni 2021
Title:Träningsläger 13-20 Ludvika
Description:
Times:08:00 - 00:00
Länk:NONE

Grp 4 träning
Date:den 29 juni 2021
Title:Grp 4 träning
Description:

Corona-anpassad Grupp 4-träning.  

Se nyhet för samlingsplats och anvisningar.

Times:18:00 - 19:15
Länk: https://www.tullingesk.se/index.asp?z=4630

HD17
Date:den 29 juni 2021
Title:HD17
Description:

Intervaller på spåret, 5x "platta elljusspåret", vila 90

Times:18:00 - 20:00
Länk:NONE

Träningsläger 13-20 Ludvika
Date:den 30 juni 2021
Title:Träningsläger 13-20 Ludvika
Description:
Times:08:00 - 20:00
Länk:NONE

Händelse: juli 2021
HD17
Date:den 6 juli 2021
Title:HD17
Description:

Intervaller på spåret, 5x 8 min, vila 2 min

Times:18:00 - 20:00
Länk:NONE

HD17
Date:den 13 juli 2021
Title:HD17
Description:

Intervaller på spåret, 8x 4 min, vila 60

Times:18:00 - 20:00
Länk:NONE

Händelse: augusti 2021
Grp 4 träning
Date:den 17 augusti 2021
Title:Grp 4 träning
Description:

Höstens första grupp4-träning

Times:18:00 - 19:15
Länk:https://www.tullingesk.se/index.asp?z=4630

Städa
Date:den 17 augusti 2021
Title:Städa
Description:

Städ storstuga/toaletter/entre/kök: L+P Leickt/L Evjen/D Nygren/M+T Herstad

Städ Dam: Carina Stensson och Gunilla Eriksson

Städ Herr: Kent Berggren och Tintin Karlberg

Times:19:00 - 21:00
Länk:NONE

Städ
Date:den 24 augusti 2021
Title:Städ
Description:

Städ storstuga/toaletter/entre/kök: L+T Sundberg/ C Mattila/J+C Olsson/M Svärd

Städ Dam: Ellinor Fryxell och Elin Nygren Wåhlin

Städ Herr: Robin Grankvist och Tomas Herstad

Times:19:00 - 21:00
Länk:NONE

Terräng-KM / Markkos minne 2021
Date:den 31 augusti 2021
Title:Terräng-KM / Markkos minne 2021
Description:
Times:18:00 - 19:00
Länk:NONE

Städa
Date:den 31 augusti 2021
Title:Städa
Description:

Städ storstuga/entre/toaletter/kök: L+B Normark/S+H Bladh/J Ohlin/K Lundberg

Städ Dam: Jennifer och Åsa Sand och Yvonne Andersson

Städ Herr: Jonas Lundblad och Lennart Agén

Times:19:00 - 21:00
Länk:NONE

Händelse: september 2021
Möte BSKK (Botkyrka Salem kartkommitté)
Date:den 6 september 2021
Title:Möte BSKK (Botkyrka Salem kartkommitté)
Description:
Times:18:00 - 20:00
Länk:NONE

Städa
Date:den 7 september 2021
Title:Städa
Description:

Städ storstuga/entre/toaletter/kök: P Emanuelsson/I+R Hersén/T Svensson/D Helander

Städ Dam: Åsa Hanssoon och Sara Sylvan

Städ Herr: Robert Lidström och Gunnar Ehn

Times:19:00 - 21:00
Länk:NONE

MTB träning för barn, ungdom och vuxna
Date:den 8 september 2021
Title:MTB träning för barn, ungdom och vuxna
Description:
Times:17:50 - 19:30
Länk:NONE

Städa
Date:den 14 september 2021
Title:Städa
Description:

Städa storstuga/entre/toaletter/kök: J Rydenius/F Johansson/C+R Andersson/J Björklund/F Hermander

Städ Dam: Lena och Elina Sundqvist

Städ Herr: Jacob Bohlin och Magnus Wallqvist Pousette

Times:19:00 - 21:00
Länk:NONE

Städa
Date:den 21 september 2021
Title:Städa
Description:

Städa storstuga/entre/toaletter/kök: S+J Lundblad/H Persson/A+A Ställberg

Städ Dam: Kerstin Håland och Carin Mattila

Städ Herr: Daniel Ekenstedt och Felix och Örjan Arkäng

Times:19:00 - 21:00
Länk:NONE

Städa
Date:den 28 september 2021
Title:Städa
Description:

Städa storstuga/entre/toaletter/kök: A+E Myrberger/T+O Lindholm/S Pousette/M Wallqvist Pousette

Städ Dam: Klara och Tina Junegard och Malin Sundqvist

Städ Herr: Fredrik och Per Arne Forsberg

Times:19:00 - 21:00
Länk:NONE

Händelse: oktober 2021
Städa
Date:den 5 oktober 2021
Title:Städa
Description:

Städa storstuga/entre/toaletter/kök: B Kärrström/J Ställberg/S Sundström/C Ronge/G Längheim

Städ Dam: Carolina Andersson och Sara Pousette

Städ Herr: Ingemar Åkerman och Joakim Lönnkvist

Times:19:00 - 21:00
Länk:NONE

Städa
Date:den 12 oktober 2021
Title:Städa
Description:

Städ storstuga/entre/toaletter/kök: J+S Lönnkvist/I Åkerman/C Eriksson/A Riseth

Städ Dam: Jenny Aasa och Lin Normark

Städ Herr: Wilhelm och Peter Bergman

Times:19:00 - 21:00
Länk:NONE

Städa
Date:den 19 oktober 2021
Title:Städa
Description:

Städ storstuga/entre/toaletter/kök: J+L Sjöberg/N+J Däckfors/A-S+B Nybäck

Städ Dam: Sofia Lönnkvist och Ellinor Eriksson

Städ Herr: Rikard Imark och Viktor och Markus Wistrand

Times:19:00 - 21:00
Länk:NONE

Städa
Date:den 26 oktober 2021
Title:Städa
Description:

Städ storstuga/entre/toaletter/kök: P-L Putkonen/A Karlsson/L+C-J Arevång/M+P Holmberg

Städ Dam: Elisabeth Stålhammar och Anna Dix

Städ Herr: Andreas Aasa och Johan Ställberg

Times:19:00 - 21:00
Länk:NONE

Händelse: november 2021
Städa
Date:den 2 november 2021
Title:Städa
Description:

Städ storstuga/entre/toaletter/kök: K+R Imark/B+L Lönnkvist/J Brandenburg/T From

Städ Dam: Sofia Sundström och Lina Berggren

Städ Herr: Erik Berggren och Mats Fryxell

Times:19:00 - 21:00
Länk:NONE

Städa
Date:den 9 november 2021
Title:Städa
Description:

Städ storstuga/entre/toaletter/kök: L+H Sundqvist/E Eriksson/E Lindgren/J Dyberg

Städ Dam: Fanny och Lisa Sundberg och Märta och Lena Södervall

Städ Herr: Axel och Henrik Trofast och Arvid och Erik Myrberger

Times:19:00 - 21:00
Länk:NONE

Städa
Date:den 16 november 2021
Title:Städa
Description:

Städ storstuga/entre/toaletter/kök: M+E Fryxell/K+E Berggren/E Nygren-Wåhlin/J Lindgren

Städ Dam: Karin Lundberg och Åsa Flodmark

Städ Herr: Emil och Daniel Helander och Pål och Nicklas Södervall

Times:19:00 - 21:00
Länk:NONE

Städa
Date:den 23 november 2021
Title:Städa
Description:

Städ storstuga/entre/toaletter/kök: P+L Bergman/H+B Bontemps/S Sandberg/L Liscinska/Z Liscinskye

Städ Dam: Ida Nygren och Linda Evjen och Nenette Däckfors

Städ Herr: Thomas Sundberg och David Nygren

Times:19:00 - 21:00
Länk:NONE

Städa
Date:den 30 november 2021
Title:Städa
Description:

Städ storstuga/entre/toaletter/kök: T+J Junegard/D Ekenstedt/G Ehn/I Larsson/P Dahlström

Städ Dam: Pia-Lena Putkonen och Marie Heinrup

Städ Herr: Tobias Forsén och Lucas och Fredrik Johansson

Times:19:00 - 21:00
Länk:NONE

Händelse: december 2021
Städa
Date:den 7 december 2021
Title:Städa
Description:

Städ storstuga/entre/toaletter/kök: M Hoffsten-Arkäng/Ö Arkäng/S+E Sylvan/A+J Dix

Städ Dam: Maria Hessle och Kerstin Imark

Städ Herr: Lennart Hävren och Kenneth Jönsson

Times:19:00 - 21:00
Länk:NONE

Städa
Date:den 14 december 2021
Title:Städa
Description:

Städ storstuga/entre/toaletter/kök: Y Andersson/B Axelsson/A-K+G Ohlsson

Städ Dam: Maria Bratt och Anna Nilsson

Städ Herr: Adam Bratt och Rolf Nilsson

Times:19:00 - 21:00
Länk:NONE

Städa
Date:den 21 december 2021
Title:Städa
Description:

Städ storstuga/entre/toaletter/kök: M Bratt/R Nilsson/P-O Melinder/L Agén/M Hessle

Städ Dam: Anna Ställberg och Ingela Hersen

Städ Herr: Hugo Backlund och Erik Sylvan och Stefan Wisborg

Times:19:00 - 21:00
Länk:NONE

Händelse: januari 2022
Det finns inga händelser denna dag.

Händelse: februari 2022
Det finns inga händelser denna dag.

Händelse: mars 2022
Det finns inga händelser denna dag.

Händelse: april 2022
Det finns inga händelser denna dag.

Händelse: maj 2022
Det finns inga händelser denna dag.
april 2022
  Ti On To Fr
V      12
V 3456789
V 10111213141516
V 17181920212223
V 24252627282930

maj 2022
  Ti On To Fr
V 1234567
V 891011121314
V 15161718192021
V 22232425262728
V 293031    

juni 2022
  Ti On To Fr
V    1234
V 567891011
V 12131415161718
V 19202122232425
V 2627282930  

 

Tullinge Sportklubb, Sveavägen 5, 14731 Tumba, info@tullingesk.se
Hemsidesansvarig: Henrik Persson
Material på hemsidan tillhör Tullinge Sportklubb 1996-2012