Tullinge SK Tullinge SK   Köp Naturpasset. Registera och betala direkt här på hemsidan   Hyr vår klubbstuga   Köp karta över Lidaskogen med torp-spotting

 

 
 
Vi samarbetar med
 
Botkyrka - Långt ifrån lagom
Åströms Rör
Vicky Teknik AB
Trimtex
Mila Halogen

Stort deltagarantal när Terräng-KM avgjordes

Skrivet av Karin Lundberg Inlagt  2021-08-31 19:19:53
Uppdaterad 2021-09-02 07:43:29
Sidan visad 8332 gånger

 

Filer
 Åldersrekord Terräng-KM 4000m -2021 (.pdf-format)

Härligt väder, goda hamburgare och ett mycket välarrangerat Terräng-KM (Markkos minne) lockade på tisdagskvällen exakt 100 glada löpare till Brantbrink

Terräng-KM avgjordes som vanligt vid Brantbrink där åldrarna 6-12 år sprang 2000 m och 13 år och uppåt sprang 4000 m. I 2000 metersklassen för pojkar vann Alfred Aasa på tiden 8:06, tätt följd av Melker Wisborg och Love Larbo. Motsvarande klass för flickor toppades av en Ställbergstrio, Liv Ställberg vann på tiden 8:20, straxt före kusin Nora Ställberg och syster Vera Ställberg.

I damklassen vann Fanny Sundblad en säker seger på tiden 15:30 och satte dessutom nytt åldersrekord. Tvåa kom Fanny Bergman bara sekunder före trean Jenny Aasa. I herrklassen vann Milian Hentsche på tiden 13:03 strax före Johan Ställberg och Emil Andersson. Även Milian satte nytt åldersrekord, vilket även Andreas Aasa som kom sexa gjorde.

Vi säger ett stort grattis till våra fyra klubbmästare!

Alfred Aasa, pojkar 2000 m
Liv Ställberg, flickor 2000 m
Milian Hentsche, herrar 4000 m
Fanny Sundblad, damer 4000 m

Klubbrekorden på 4000 meter, Anna Ställbergs 13:50 och Jonas Leanderssons 11:48, står sig alltså ytterligare ett år.

Det hela avslutades med prisutdelning till alla barn och vinnarna i de fyra klasserna samt att alla bjöds på smarriga grillade hamburgare och social samvaro utanför klubbstugan.

Vi tackar Trivselkommittén och alla som hjälpte till för det fina arrangemanget och alla löpare för deltagandet! Otroligt roligt att det var så många som sprang.



Klassresultatlista

2021-08-31

Damer 4000 meter 14 anmälda
Pl Namn Förening Tid Tid+
1 Fanny Sundblad Eksjö SOK 15:30 0:00
2 Fanny Bergman Tullinge SK 17:52 2:22
3 Jenny Aasa Tullinge SK 17:55 2:25
4 Emilia Bergman Tullinge SK 18:16 2:46
5 Sofia Sundström Tullinge SK 18:39 3:09
6 Maria Hessle Tullinge SK 19:08 3:38
7 Lena Näsman Tullinge SK 19:45 4:15
8 Lovisa Höglund Tullinge SK 20:12 4:42
9 Carina Ronge Tullinge SK 20:42 5:12
10 Stina Nygren Tullinge SK 22:05 6:35
11 Ellen Nybäck Tullinge SK 22:08 6:38
12 Miranda Strand Tullinge SK 22:17 6:47
13 Fanny Sundberg Tullinge SK 23:18 7:48
14 Ulrika Wisborg Tullinge SK 28:27 12:57

Herrar 4000 meter 30 anmälda
Pl Namn Förening Tid Tid+
1 Milian Hentsche Tullinge SK 13:03 0:00
2 Johan Ställberg Tullinge SK 13:32 0:29
3 Emil Andersson Tullinge SK 13:50 0:47
4 Björn Normark Tullinge SK 13:53 0:50
5 Anders Ställberg Tullinge SK 13:59 0:56
6 Andreas Aasa Tullinge SK 14:54 1:51
7 Erik Näsman Tullinge SK 15:30 2:27
8 David Törnqvist Tullinge SK 15:32 2:29
9 Viktor Wistrand Tullinge SK 15:39 2:36
10 Erik Berggren Tullinge SK 16:26 3:23
11 Axel Trofast Tullinge SK 16:45 3:42
12 Pontus Aasa Tullinge SK 16:47 3:44
13 Jonas Roovete Tullinge SK 17:32 4:29
14 Aron Höglund Tullinge SK 17:45 4:42
14 Rudolf Hersén Tullinge SK 17:45 4:42
16 Adam Bratt Tullinge SK 17:54 4:51
17 Olof Lindholm Tullinge SK 17:56 4:53
18 Stefan Ferdman Tullinge SK 18:23 5:20
19 Peter Bergman Tullinge SK 18:36 5:33
20 Stefan Wisborg Tullinge SK 18:47 5:44
21 Fredrik Johansson Tullinge SK 19:20 6:17
22 Samuel Sylvan Tullinge SK 19:59 6:56
23 Björn Axelsson Tullinge SK 20:18 7:15
24 David Nygren Tullinge SK 20:35 7:32
25 Hjalmar Strolin Tullinge SK 20:44 7:41
26 Leo Wisborg Tullinge SK 21:15 8:12
27 Albin Hessle Tullinge SK 21:58 8:55
28 Lucas Johansson Tullinge SK 22:09 9:06
29 Sixten Sjölander Tullinge SK 30:19 17:16
Wilhelm Bergman Tullinge SK Ej start

Ungdom tjej 2000 meter 36 anmälda
Pl Namn Förening Tid Tid+
1 Liv Ställberg Tullinge SK 8:10 0:00
2 Nora Ställberg Tullinge SK 8:20 0:10
3 Vera Ställberg Tullinge SK 9:16 1:06
4 Emilia Carlsson Tullinge SK 9:29 1:19
5 Cloe Matthews Tullinge SK 9:30 1:20
6 Giselle Brandenburg From Tullinge SK 10:00 1:50
7 Märta Levinson Tullinge SK 10:04 1:54
8 Hilma Arevång Tullinge SK 10:13 2:03
9 Alva Lönnkvist Tullinge SK 10:15 2:05
10 Florence Normark Tullinge SK 10:17 2:07
11 Eira Delkertz Tullinge SK 10:33 2:23
11 Stella Abebe Tullinge SK 10:33 2:23
13 Selma Tulldahl Tullinge SK 11:26 3:16
14 Molly Rodin Tullinge SK 11:47 3:37
15 Wilma Ohlin Tullinge SK 12:19 4:09
16 Villemo Tonring Tullinge SK 12:20 4:10
17 Ninel Berggren Mrdjanov Tullinge SK 12:21 4:11
18 Astrid Ohlin Tullinge SK 12:23 4:13
19 Filippa Carlsson Tullinge SK 12:31 4:21
20 Signe Fryxell Tullinge SK 12:55 4:45
21 Ava Pütsep Tullinge SK 12:59 4:49
22 Nathalie Brandenburg From Tullinge SK 13:31 5:21
23 Maja Flodmark Tullinge SK 13:32 5:22
24 Ida Andersson Tullinge SK 13:36 5:26
25 Kelly Rodin Tullinge SK 14:43 6:33
26 Gry Andersson Tullinge SK 14:47 6:37
27 Alice Becker Tullinge SK 14:48 6:38
27 Viola Andersson Tullinge SK 14:48 6:38
29 Lili Anna Brinkus Tullinge SK 14:55 6:45
30 Alice Lindholm Tullinge SK 16:24 8:14
31 Ester Hannerfors Tullinge SK 16:54 8:44
32 Aneley Castillo Jofré Tullinge SK 16:55 8:45
33 Alma Sandberg Tullinge SK 16:59 8:49
Isolde Stenmark Tullinge SK Ej start
Alma Bach Svegmar Tullinge SK Ej start
Liv Engström Tullinge SK Ej start

Ungdom pojkar 2000 meter 32 anmälda
Pl Namn Förening Tid Tid+
1 Alfred Aasa Tullinge SK 8:06 0:00
2 Melker Wisborg Tullinge SK 8:25 0:19
3 Love Larbo Tullinge SK 8:55 0:49
4 Eskil Myrberger Tullinge SK 9:09 1:03
5 Aston Normark Tullinge SK 9:19 1:13
6 Eskil Bergh Tullinge SK 9:25 1:19
6 Hilmer Bergh Tullinge SK 9:25 1:19
8 Vidar Lidströmer Tullinge SK 9:34 1:28
9 Frank Branzell Hertz Tullinge SK 9:47 1:41
10 Benjamin Dyberg Tullinge SK 9:53 1:47
11 Kasper Bring Tullinge SK 10:03 1:57
12 Noah Dyberg Tullinge SK 10:06 2:00
12 Holger Persson Tullinge SK 10:06 2:00
14 Albin Karlsson Tullinge SK 10:14 2:08
15 Loa Mattila Tullinge SK 11:30 3:24
16 Stig Helander Tullinge SK 12:07 4:01
17 Gustav Åkerman Tullinge SK 12:19 4:13
17 Ture Persson Tullinge SK 12:19 4:13
19 Matheo Tonring Tullinge SK 12:26 4:20
20 Arvid Tenbrock Tullinge SK 12:56 4:50
21 John Flodmark Tullinge SK 13:32 5:26
22 Oskar Lindholm Tullinge SK 14:34 6:28
23 Emil Illergård Tullinge SK 14:46 6:40
23 Elliott Hanning Tullinge SK 14:46 6:40
Isak Berg Tullinge SK Ej start
Sixten Näsman Tullinge SK Ej start
Nils Ställberg Tullinge SK Ej start
Alexander Hanson Tullinge SK Ej start
Tim Hermander Björklund Tullinge SK Ej start
Albin Illergård Tullinge SK Ej start
Victor Bontemps Tullinge SK Ej start
Albin Pousette Tullinge SK Ej start



Skapad 2021-08-31 21:20:53 med OLA version 6.1.2


  Länkar
  

 

Kommentarer >> Lägg in en kommentar


 

  >> Logga in för att editera denna sida

 

Tullinge Sportklubb, c/o Axelsson, Sveavägen 5, 14731 Tumba, info@tullingesk.se
Hemsidesansvarig: Henrik Persson
Material på hemsidan tillhör Tullinge Sportklubb 1996-2020