Tullinge SK Tullinge SK   Köp Naturpasset. Registera och betala direkt här på hemsidan   Hyr vår klubbstuga   Köp karta över Lidaskogen med torp-spotting

 

 
 
Vi samarbetar med
 
Botkyrka - Långt ifrån lagom
Åströms Rör
Vicky Teknik AB
Trimtex
Mila Halogen

Resultat Tullingeruset 1997

Skrivet av TSK Inlagt  2021-01-13 08:27:01
Uppdaterad 2021-01-13 08:26:53
Sidan visad 8374 gånger

Traditionell rak stafett

Resultat Tullingeruset 1997

Klass A

  KLASS A        
           
Plac Team Sträcka 1 Sträcka 2 Sträck 3 Sträcka 4
           
1 OK Ravinen lag 1 Peter Svedin Fredrik Sone Martin Andersson Håkan Gustavsson
  Tid 31,55 55,05 55,51 80,56
  Växelplac 1 > 1 1
           
2 IFK Södertälje lag 1 Mats Sundbüe Johan Sundén Mats Hellstadius Micke Wehlin
  Tid 36,20 56,55 58,30 82,02
  Växelplac 28 > 7 2
           
3 IFK Lidingö SOK lag 2 Greger "Enus" Berglund Richard "Engström" Olsson Roderick Mc Rank Casper "Hängslusk" Giding
  Tid 34,13 58,02 58,25 82,54
  Växelplac 21 > 6 3
           
4 OK Ravinen lag 2 Kjell Almgren Håkan Söderqvist Michael Granqvist Robban Wallsten
  Tid 32,01 55,29 57,59 83,16
  Växelplac 2 > 3 4
           
5 Järla IF OK Jakob Jansson Benke Hall Robert Hanning Erik Wiberg
  Tid 33,52 57,58 58,11 83,23
  Växelplac 11 > 4 5
           
6 IFK Lidingö SOK lag 1 Hazzan Tarandi Mattias "Lill-Grizzly" Balck Micko Tarandi Fredrik "Freud" Löwegren
  Tid 33,47 56,02 59,10 85,45
  Växelplac 9 > 8,00 6
           
7 IFK Södertälje lag 2 Kari Enckell Conny Johansson Mats Pettersson Mats Liwell
  Tid 33,45 56,11 57,47 85,59
  Växelplac 8 > 2 7
           
8 Södertälje IF lag 1 Mikael Tjernberg Urban Larsson Dan Giberg Kennet Olander
  Tid 33,59 58,14 59,50 88,20
  Växelplac 15 > 9 8
           
9 Gustavsbergs IF lag 1 Manne Wiklund Hans Benjaminsson Björn Nordin Dan Norin
  Tid 32,56 56,21 60,01 88,33
  Växelplac 5 > 11 9
           
10 IFK Enskede lag 1 Patrik de Boussard Perka Jansson Magnus Elwin Tomas Albinsson
  Tid 33,10 58,03 58,15 88,40
  Växelplac 6 > 5 10
           
11 Bromma-Vällingby lag 1 Rasmus Lindberg Jan Hollbeck Micke Blomkvist David Hedberg
  Tid 33,31 56,22 59,59 88,41
  Växelplac 7 > 10 11
           
12 Söders OL lag 1 Göran Thimberg Peter Andersson Torbjörn Aldgård Mattias Abelsson
  Tid 34,27 58,02 62,25 90,48
  Växelplac 24 > 17 12
           
13 Sundbybergs IK lag 1 Henrik Persson Jesper Hedberg Krister Gumaelius Magnus Södervall
  Tid 33,57 61,40 58,46 92,11
  Växelplac 13 16,00 < 13
           
14 IFK Tumba/Mälarhöjdens IK lag 1 Ulrik Englund Anders Käll Kjell Ågren Patrik Lervik
  Tid 32,49 59,03 60,31 92,26
  Växelplac 3 > 12 14
           
15 IFK Södertälje lag 3 Niklas Henriksson Mats Karlsson Vakant Vakant
  Tid 34,32 61,04 60,45 93,07
  Växelplac 26 14 < 15
           
16 IFK Lidingö SOK lag 3 Magnus "Baresi" Svensson, dä Classe Engström Magnus "Kohler" Svensson, dy Anders "Merson" Kretz
  Tid 33,49 60,19 63,13 94,05
  Växelplac 10 > 19 16
           
17 Haninge SOK lag 2 (Kenneth Hanning) Kunta Kinte (Jonas Bergstöm) Berra (Björn Axelsson) Räkan (Kristoffer Brosell) Kobbe
  Tid 33,56 60,54 59,01 96,12
  Växelplac 12 13 < 17
           
18 Järfälla OK lag 1 Vakant Vakant Vakant Vakant
  Tid 34,27 59,48 63,05 97,42
  Växelplac 23 > 18 18
           
19 Solna OK lag 1 Anders Holmström Anders Boström Peter Fitger Esa Mykkyvainio
  Tid 34,35 64,20 63,58 98,05
  Växelplac 27 23 < 19
           
20 Sundbybergs IK lag 2 Lars Westerberg Johan Westering Ronny Nordgren Roger Westerberg
  Tid 34,28 61,49 63,22 99,22
  Växelplac 25 > 21 20
           
21 SoIK Hellas Håkan Tärnroth Jan Dahlin Stefan Seo Calle Bohman
  Tid 34,12 61,24 60,20 99,55
  Växelplac 20 15 < 21
           
22 Södertälje IF lag 6 Tomas Nilsson Mark Ruda Bo Neidenström Sven Bergkvist
  Tid 38,48 66,29 70,43 100,05
  Växelplac 30 > 31 22
           
23 OK Älvsjö-Örby lag 2 Henrik Almkvist Joel Mannerfjord Per Alenius Stefan Nordström
  Tid 39,00 66,05 70,34 102,20
  Växelplac 31,00 > 29 23
           
24 Gustavsbergs IF lag 2 Jan Rikkinen Ronnie Dahlgren Leif Strandberg Per Öhlund
  Tid 39,38 69,50 68,00 102,36
  Växelplac 33 26,00 < 24
           
25 Skarpnäcks OL lag 1 Joel Ahlqvist Anders Gustafsson Stefan Gustafsson Lars Segerman
  Tid 42,15 67,15 69,59 104,35
  Växelplac 37 > 27 25
           
26 OK Älvsjö-Örby lag 1 Alf Karlsson Conny Ekstrand Olof Hansson Stefan Lundell
  Tid 33,58 63,26 63,34 107,43
  Växelplac 14 > 22 26
           
27 Rotebro IS lag 1 Klas Vallin Markus Bölske Lars Gerhardsson Kristoffer Wester
  Tid 46,33 75,07 77,47 109,52
  Växelplac 40 > 35 27
           
28 Söders OL lag 2 Thomas Öqvist Classe Lundin Vakant Vakant
  Tid 39,03 65,52 72,38 109,55
  Växelplac 32 > 33 28
           
29 Komplex IF Rolf Carlqvist Lars Brunnelöv Lennart Ålnell Roger Larsson
  Tid 34,00 72,30 72,51 110,20
  Växelplac 16,00 > 34 29
           
30 Huddinge Brandstation Ingemar Berglund Lennart Bjursäter Micke Åhgren Hans Letfors
  Tid 41,54 67,16 70,39 111,05
  Växelplac 36 > 30 30
           
31 Haninge SOK lag 1 Henrik Nyström Magnus Ericsson Johan Sundin Mikael Eriksson
  Tid 34,10 70,17 70,24 111,39
  Växelplac 19,00 > 28 31
           
32 Bromma-Vällingby lag 2 Gunnar Lindberg Jonatan Alm Anders Jonsson Peter Sjöstedt
  Tid 41,45 68,01 69,34 111,50
  Växelplac 34 > 25 32
           
33 Järfälla OK lag 2 Vakant Vakant Vakant Vakant
  Tid 34,07 70,27 71,15 113,23
  Växelplac 17 > 32 33
           
34 Snättringe SK lag 2 Danne Rådeström Bertil Gelius Jonny Nilsson Lars Johan Våg
  Tid 46,25 78,00 78,48 114,24
  Växelplac 38 > 36 34
           
35 Järfälla OK lag 3 Vakant Vakant Vakant Vakant
  Tid 32,54 82,04 79,10 119,56
  Växelplac 4 38 < 35
           
36 Södertälje IF lag 2 Anders Axling Fredrik Johansson Mikael Wickman Per-Ola Wiss
  Tid 46,26 76,39 79,58 120,15
  Växelplac 39 > 37 36
           
37 OK Södertörn Per Kallhauge Magnus Sterner Henrik Hellman Ulf Kallhauge
  Tid 34,15 58,09 63,21 123,04
  Växelplac 22 > 20 37
           
38 IFK Tumba/Mälarhöjdens IK lag 2 Mats Käll Nicklas Nilsson Patrik Adebrant Gustav Melander
  Tid 47,08 82,46 78,57 123,05
  Växelplac 42 39 < 38
           
    Följande lag har varit med om omstart      
           
39 Södertälje IF lag 4 Torgny Toresson Jörgen Sporre Mikael Ruda Claes-Göran Carlander
  Tid 41,51 108,29 70,20 123,04
  Växelplac 35 45 < 39
           
40 Sigtuna OK Tommy Lindgren Leif Berg Daniel Zacknsson Magnus Hedlund
  Tid 47,26 85,47 86,30 138,24
  Växelplac   > 42 40
           
           
           
41 Södertälje IF lag 5 Ola Kallhauge Daniel Tjernberg Henrik Johansson Tomas Norlén
  Tid 47,05 88,06 78,51 138,37
  Växelplac 41 44 < 41
           
42 Skarpnäcks OL lag 2 Bengt Langels Malte Guteland Bo Sandahl Stig Johansson
  Tid 50,28 84,40 86,53 138,39
  Växelplac 45 > 43 42
           
           
      Föjande lag har antingen felstämplat, brutit, utgått eller ej startat    
           
  Södertälje IF lag 3 Håkan Jerning Stig Johan Wiklund Björn Gustavsson Per Göran Månsson
  Tid 34,09 59,40 67,49 Felstämplat
  Växelplac 18 > 24  
           
  Snättringe SK lag 1 Peter Karlberg Rune Rådeström Lollo Eriksson Björn Salomonsson
  Tid Felstämplat 76,03 78,35 110,50
  Växelplac        
           
  Solna OK lag 2 Mats Westerberg Ingvar Johansson Urban Boström Lars Nordin
  Tid 47,47 83,40 82,21 Utgått
  Växelplac 44 40 <  
           
  OK Sjögläntan Joakim Ronsten Hans Schultz Micke Hill Pekka Anderman
  Tid 36,21 Utg 57,50 Utg
  Växelplac 29      
           
  Rotebro IS lag 2 Kent Hertzböte Chris Sanderson Håkan Redtzer Vakant
  Tid 52,36 83,03 85,46 Utg.
  Växelplac 46 > 41  
           
  Snättringe SK lag 3 Håkan Olsson Arne Olsson Vakant Vakant
  Tid 56,46 97,02 Utg. Utg.
  Växelplac 47      
           
  IFK Södertälje lag 5 Vakant Vakant Vakant Vakant
  Tid Ej start Ej start Ej start Ej start
  Växelplac        
           
  IFK Enskede lag 2 Vakant Vakant Vakant Vakant
  Tid Ej start Ej start Ej start Ej start
  Växelplac        
           
  IFK Enskede lag 3 Vakant Vakant Vakant Vakant
  Tid Ej start Ej start Ej start Ej start
  Växelplac        
           
  Järfälla OK lag 4 Vakant Vakant Vakant Vakant
  Tid Ej start Ej start Ej start Ej start
  Växelplac        
           
  Snättringe SK lag 4 Vakant Vakant Vakant Vakant
  Tid Ej start Ej start Ej start Ej start
  Växelplac        
           
           
IFK Södertälje lag 4 Vakant Vakant Vakant Vakant
  Tid Ej start Ej start Ej start Ej start
  Växelplac        
           
  IFK Tumba/Märlarhöjdens IK lag 3 Vakant Vakant Vakant Vakant
  Tid Ej start Ej start Ej start Ej start
  Växelplac        
           
  OK Österåker Vakant Vakant Vakant Vakant
  Tid Ej start Ej start Ej start Ej start
  Växelplac        
           
  Rotebro IS lag 3 Vakant Vakant Vakant Vakant
  Tid Ej start Ej start Ej start Ej start
  Växelplac        



Klass B, damer

Plac Team      
         
1 IFK Lidingö SOK lag 1 Maria Larsson Magdalena Danielsson Lina Karlberg
  Tid 26,02 60,37 87,25
  Växelplac 7 4 1
         
2 IFK Södertälje lag 1 Jeanette Enckell Charlotte Larsson Monica Hatlen
  Tid 25,26 63,01 92,18
  Växelplac 1 9 2
         
3 Skogsluffarnas OK lag 1 Marie Malmborg Margareta Pehrs Elisabeth Tollemark
  Tid 25,32 61,40 92,39
  Växelplac 2 6 3
         
4 IFK Södertälje lag 2 Anna Samuelsson Katrin Halvarsson Åsa Lindqvist
  Tid 26,59 63,16 92,50
  Växelplac 11 10 4
         
5 Södertälje IF lag 1 Anna Ek Kristina Almström Eva Gustavsson
  Tid 27,41 60,32 92,55
  Växelplac 13 3 5
         
6 OK Ravinen lag 2 Ann Granqvist Tina Janfjäll Cissi Gustavsson
  Tid 26,00 60,21 93,17
  Växelplac 6 1 6
         
7 Haninge SOK Linda Ericsson Therése Lundström Lisa Pettersson
  Tid 25,41 61,47 93,46
  Växelplac 5 7 7
         
8 IFK Enskede lag 1 Malin Lindskog Carina Persson Elin Isgren
  Tid 27,40 61,55 99,50
  Växelplac 12 8 8
         
9 Sundbybergs IK Elinor Samuelsson Anna Sundberg Lena Gumaelius
  Tid 26,10 60,25 104,15
  Växelplac 8 2 9
         
10 Södertälje IF lag 2 Åsa Mårsell Helena Callert Kristina Hilgendorf
  Tid 25,34 63,57 107,19
  Växelplac 3 11 10
         
11 Skogsluffarnas OK lag 2 Annika Nilsson Kicki Lindström Kajsa Stridsberg
  Tid 26,37 68,44 108,25
  Växelplac 9 12 11
         
12 Skarpnäcks OL Terese Thagaard Anethe Mansén Eva Molén
  Tid 26,54 70,21 108,33
  Växelplac 10 14 12
         
13 IFK Tumba/Mälarhöjdens IK 1 Lotta Huldt Anna Lindström Helena Persson
  Tid 31,13 74,32 109,38
  Växelplac 17 15 13
         
14 IFK Tumba/Mälarhöjdens IK 2 Anna Johansson Monika Axelsson Karin Lindström
  Tid 31,20 74,37 122,39
  Växelplac 18 17 14
         
15 Södertälje IF lag 3 Anna Carlander Helen Hallberg Åsa Wickman
  Tid 27,46 74,47 123,21
  Växelplac 14 18 15
         
16 IFK Enskede lag 2 Therese Martinsson Lena Alsheden Katarina Wallström
  Tid 28,30 74,35 127,34
  Växelplac 16 16 16
         
17 Komplex IF Kicki Ekström Agneta Skohg Agneta Holgersson
  Tid 33,24 90,29 139,44
  Växelplac 19 19 17
         
18 OK Älvsjö-Örby Cecilia Wadin Margareta Wadin Sandra Karnebrink
  Tid 36,22 96,02 168,35
  Växelplac 20 20 18
         
  IFK Lidingö SOK lag 2 Lisa Wallsten Annica Jansson Anna Tarandi
  Tid 28,13 70,12 Ej start
  Växelplac 15 13  
         
  OK Ravinen lag 1 Therese Ericsson Camilla Pettersson Maria Gustavsson
  Tid 25,36 60,38 Utgått
  Växelplac 3 5  
         
  Gustavsbergs IF Vakant Vakant Vakant
  Tid Ej start Ej start Ej start
  Växelplac      
         
  IFK Lidingö SOK lag 3 Vakant Vakant Vakant
  Tid Ej start Ej start Ej start
  Växelplac      
         
  IFK Södertälje lag 3 Vakant Vakant Vakant
  Tid Ej start Ej start Ej start
  Växelplac      
         
  IFK Tumba/Mälarhöjdens IK 3 Vakant Vakant Vakant
  Tid Ej start Ej start Ej start
  Växelplac      



Klass C & D, ungdom

  KLASS C    
       
Plac Team    
       
1 Gustavsbergs IF Johan Strandberg Petter Harladsson
  Tid 20,05 40,40
  Växelplac 1 1
       
2 OK Älvsjö-Örby Magus Nordström David Brodin
  Tid 20,58 44,47
  Växelplac 2 2
       
3 Söders OL Viktor Norell Erik Ovegård
  Tid 21,51 60,30
  Växelplac 3 3
       
       
  KLASS D    
       
Plac Team    
       
1 Gustavsbergs IF Stina Andreasson Maria Andersson
  Tid 20,33 40,21
  Växelplac 2 1
       
2 Söders OL lag 1 Nadia Larsson Natalie Egli
  Tid 20,23 40,45
  Växelplac 1 2
       
3 OK Södertörn lag 2 Caroline Larsson Marielle Larsson
  Tid 21,20 45,01
  Växelplac 4 3
       
4 Järfälla OK Vakant Vakant
  Tid 21,08 52,13
  Växelplac 3 4
       
5 Söders OL lag 2 Karin Slotte Mia Slotte
  Tid 35,19 73,43
  Växelplac 6 5
       
6 OK Södertörn lag 1 Andrietta Tegnebratt Maria Andersson
  Tid 34,03 73,50
  Växelplac 5 6
       
  Söders OL lag 3 Vakant Vakant
  Tid Ej start Ej start
  Växelplac    


  Länkar
  

 

Kommentarer >> Lägg in en kommentar


 

  >> Logga in för att editera denna sida

 

Tullinge Sportklubb, c/o Axelsson, Sveavägen 5, 14731 Tumba, info@tullingesk.se
Hemsidesansvarig: Henrik Persson
Material på hemsidan tillhör Tullinge Sportklubb 1996-2020